مطالب آموزشی باطری

دسته بندی باتری ها

باتری ها را به روشهای مختلف دسته بندی میکنند، در ادامه مهمترین روشهای دسته بندی آمده است.

از نظر حالت الکترولیت:

باتری خشک ( dry ) الکترولیت این نوع باتری ها جامد میباشند، مانند باتریهای قلمی

باتری تر ( wet ) دارای الکترولیت مایع میباشند، مثل باتریهای مورد استفاده در خودرو ها

توجه: امروزه نوعی باتری ها به بازار ارائه شده که الکترولیت آن نه کاملا جامد مانند باتری قلمی و نه مایع مانند باتریهای متداول خودروها، الکترولیت این باتری ها مانند ژل میباشند به این باتری ها، باتری های با مراقبت کم ( free-maintenance ) یا ( low-maintenance ) نامیده میشوند. البته شاید بتوان آنها را در دسته باتری های خشک قرار داد.

از نظر جنس الکترولیت و صفحات:

باتری سربی - اسیدی ( lead acid )، باتری نیکل - کادمیوم ( Nickel-cadmium )، باتری هوا - روی ( zinc-air )، باتری آلکالاین (alkaline) ...

معمولا باتری های خودرو ها از نوع باتری های سربی - اسیدی میباشند و دلایلش این است که اولا هزینه ساخت آن کمتر از انواع دیگر است و ثانیا محدوده دمایی مناسب برای بهترین کارایی آن نسبت به سایر باتریها گسترده تر است، آمپر و ولتاژ آن نیز در آن محدوده دمایی مناسب میباشد. از این پس منظور ما از عبارت باتری همان باتری سربی اسیدی میباشد.باتری ها (2)

جدول زیر میزان تولید ولتاژ انواع باتری ها در هر خانه باتری را نشان میدهد.

نوع باتری

سربی- اسیدی

نیکل- کارمیم

نیکل- آهن

سریم- گوگرد

ولتاژ هر خانه باتری

2v

1.2v

1.2v

2v

 همانطور که ملاحظه میگردد باتری های سربی اسیدی و باتری های سدیم گوگرد بیشترین میزان تولید ولتاژ را در هرخانه باتری را دارا میباشند اما تولید باتری های سربی اسیدی ارزان تر از باتری های سدیم گوگرد میباشند. ( سرب نسبت به سایر فلزات ارزان تر است. ) بنابرین این نوع باتری در خودرو ها متداول میباشد.

چرا خودرو ها به باتری نیازمندند؟

تامین برق مورد نیاز در زمانی که موتور خاموش است – تامین برق لازم جهت استارتر – کمک به سیستم شارژ در زمانی که تعداد مصرف کننده ها بالا میرود ( و آمپر مصرفی زیاد میشود )

باتری های سربی اسیدی

همانطور که گفته شد متداول ترین نوع باتری برای خودروها، باتری سربی اسیدی میباشد. صفحه مثبت از جنس دی اکسید سرب ( به آن پر اکسید سرب نیز میگویند ) (PbO2) و صفحه منفی از جنس سرب (Pb) میباشد. الکترولیت آن اسید سولفوریک رقیق شده با آب (H2SO4+H2O) میباشد.

دستورالعمل نگهداري باطری سرب اسيد ليفتراک

سطح الكتروليت ( آب باطری ) را قبل از عمل شارژ چك كنيد و در صورت پائين بودن از حد مجاز به آن آب مقطر خالص اضافه نمایید. ( حد مجاز عبارت است از اينكه شاخص سفيد رنگ در شناور درب ها قابل رويت باشد و يا بطور كلي سطح آب 2 سانتيمتر بالاتر از صفحات سربي باشد. ) در صورت قرار نداشتن صفحات سرب در محلول الكتروليت و قرار گرفتن آنها در مجاورت هوا صفحات به سرعت اكسيده شده و از عمر باطري به شدت كاسته ميشود.

باطري حتماً ميبايست توسط شارژر اتوماتيك شارژ شود و در شارژرهايی كه مجهز به سيستم شارژ متعادل كننده ( EQUAL ) هستند هر دو هفته يكبار از اين حالت شارژ استفاده شود.

بطور منظم و ماهي يكبار دانسيته، ولتاژ، و درجه حرارت سلها را بصورت جداگانه و در حالت شارژ كامل چك كنيد.

براي انبار كردن باطری و يا در شرايط عدم استفاده از ليفتراک در مدت های طولانی باطری را شارژ كامل نموده و سپس سوكت اصلي ليفتراک را جدا كنيد و مطمئن شويد كه حتما ماهي يكبار باطري شارژ شود.

باطري در شرايط عدم استفاده به صورت خود به خود تخليه ميگردد. هرگز باطري را در حالت تخليه بيشتر از يكروز به حال خود رها نكنيد، ماندن باطری در حالت تخليه به شدت از عمر باطری ميكاهد.

هرگز بدون مشورت با متخصصين مجاز و بصورت بي مورد به سل ها اسيد اضافه نكنيد.

سطح الكتروليت را هيچگاه بيش از حد مجاز پر نكنيد به طوري كه آب لب به لب درب خروجي باطري قرار بگيرد چون در اينصورت هنگام شارژ شدن باطري و يا حركت ليفتراك در سطوح ناهموار مقدار آب اسيد اضافه به بيرون باطري ريخته و علاوه بر كثيف شدن باطري و پوسيده شدن بدنه فلزي باطری و ليفتراک باعث غير متعادل شدن چگالی الكتروليت و برهم خوردن نسبت آب و اسيد در باطري خواهد شد.

شرايط كاری ليفتراک را طوري تنظيم نمائيد كه پس از رسيدن باطری به 20% ظرفيت باقيمانده بلافاصله دستگاه متوقف و باطري شارژ شود چرا كه در صورت عدم توجه و استفاده از باطري در اين شرايط به شدت از عمر باطري كاسته خواهد شد.

هرگز اجازه ندهيد در حين عمليات شارژ درجه حرارت الكتروليت از 55 درجه سانتيگراد فراتر رود در اينصورت عمل شارژ را تا خنک شدن باطري متوقف نمایید.

 

درباره ما

شرکت پارت ماشین نمایندگی رسمی فروش و خدمات پس از فروش لیفتراک، انواع لیفتراک تویوتا و لیفتراک هیوندای، لیفتراک هلی و لیفتراک کوماتسو و ارایه دهنده خدمات و تعمیرات لیفتراک و تامین کننده قطعات و لوازم یدکی لیفتراک دوو دوسان، لیفت تراک سهند، لیفتراک سپاهان و ارائه دهنده بهترین قیمت لیفتراک در انواع برند و تناژ های مختلف می باشد.

درباره پارت ماشین بیشتر بدانید...

تماس با ما

آدرس: تهران، کیلومتر 16 جاده مخصوص کرج، کیلومتر پنج جاده شهریار، شهرک صنعتی زاگرس، خیابان صنایع، صنایع پنجم، پلاک 17

تلفن: 02166067000 - 02166067004

ایمیل: info@pmpco.ir

نمابر: 02166003695

 

ما را دنبال کنید!