اخبار صنعت

۹۲ خوشه صنعتی در کشور اجرا شده است

فرشاد مقیمی روز چهارشنبه در بازدید از نمایشگاه توانمندی صنایع مستقر در شهرک های صنعتی قزوین در شهرک کاسپین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کار اجرای حدود ۴۰ خوشه صنعتی نیز کماکان ادامه دارد.
وی اظهار داشت: در مجموع ۴۳۰ خوشه مختلف صنعتی در سطح کشور مورد شناسایی قرار گرفته که برای ساماندهی آنها برنامه ریزی شده است.
این مسئول گفت: خوشه های صنعتی پیوند چندین واحد و مجموعه تولیدی و بنگاه اقتصادی مستقر در یک منطقه با محصول نهایی مشترک هستند که فعالیت های همدیگر را هم پوشانی کرده و برای رسیدن به اهداف خود از جمله در حوزه تهیه مواد اولیه با قیمت مناسب و بازاریابی با یکدیگر ارتباط و همکاری برقرار می کنند.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی اظهار داشت: واحدهای عضو خوشه های صنعتی از محل ارتباطات و همکاری های مشترک سود کسب می کنند و این همکاری، دانش فنی و بهره وری آنها را افزایش داده و هزینه های تولیدشان را نیز کاهش می دهد.
وی خاطرنشان کرد: تقویت خوشه های صنعتی تقویت کننده و محرک صنایع کوچک و متوسط در عرصه تولید و بازار خواهد بود و اثرات اقتصادی مطلوبی را در سطح جامعه به همراه خواهد داشت.
این مسئول گفت: حل مشکلات واحدهای تولیدی در قالب خوشه های صنعتی بدون شک راحت تر و بهتر از رسیدگی به مسایل واحدهای تولیدی به شک تک به تک و پراکنده است.
خوشه صنعتی (Industrial Cluster) به مجموعه‌ای از واحدهای کسب و کار گفته می‌شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت‌های یکدیگر ‌به تولید و عرضه تعدادی کالا و خدمات می‌پردازند و از چالش‌ها و فرصت‌های مشترک برخوردار هستند.
۳۰۱۳

انتهای پیام /*


اقتصاد


صنعت


خوشه صنعتی


قزوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *