اخبار صنعت

واگذاری زمین به صنوف آلاینده بیرجند آغاز شد

به گزارش ایرنا مهدی جعفری روز چهارشنبه در آیین افتتاح پروژه های دهه فجر شهرستان بیرجند افزود: براین اساس ۲۰۰ قطعه به واحدهای مکانیک، صافکار، سیم کش یا باطری ساز واگذار می شود.
وی گفت: انتقال صنوف آلاینده از داخل شهر از اقدامات مثبتی بود که پیشنهاد آن از سال ۸۷ انجام و اختصاص زمین به اداره راه و شهرسازی محول شد.
وی بیان کرد: با توجه به معرضینی که اراضی مدنظر داشت بعد از سه سال در سال ۹۰ طرح ۵۰ هکتاری به دبیرخانه کارگروه تحویل و اواخر سال این طرح مصوب کارگروه و شورای برنامه ریزی استان شد.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ادامه داد: در نهایت سال ۹۳ توسط راه و شهرسازی مکاتباتی برای تعیین تکلیف طرح با مشارکت تعاونی صنوف انجام و عملیات اجرایی پروژه آغاز شد.
وی اظهار کرد: تیرماه امسال نیز با اصلاح مساحت طرح به ۷۷٫۵ هکتار موافقت شد و بهمن ماه جاری طرح تفکیکی اراضی مصوب و در نوبت شورای برنامه ریزی و توسعه قرار دارد که مساحت این زمین ۷۷ هکتار است.
جعفری گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده، سازمان ملی زمین و مسکن موافقت کلی در خصوص واگذاری زمین را اعلام کرد که ۴۵ درصد اراضی شامل ۳۴٫۵ هکتار کارگاهی، ۲٫۵ هکتار فضای سبز، ۳۶ هکتار معابر و یک هکتار فضای تجاری و اداری در این اراضی در نظر گرفته خواهد شد.
وی درباره روال واگذاری گفت: بعد از تصویب شورای برنامه ریزی اطلاعات کامل طرح به هیئت مدیره سازمان ملی ارسال و پس از تصویب و کارشناسی زمین و صدور مجوز، قرارداد اجاره سه ساله با شرکت تعاونی اصناف منعقد خواهد شد.
وی اضافه کرد: برای حل مشکل مقرر شد سه هکتار از این اراضی در حد اختیارات استان به صورت اجاره سه ساله تحویل متقاضیان شود و واگذاری مابقی زمین نیز در دست پیگیری است که واگذار خواهد شد.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: انتظار داریم ساخت و سازها با کیفیت و زیر نظر نظام مهندسی و با پروانه ساختمانی شهرداری مدیریت شود.
وی ادامه داد: همچنین نقشه ها با ضوابط خاصی با همکاری دفتر فنی استانداری انجام می شود و باید نمای واحدها سازگار با منطقه طراحی و اجرا شود.

** شناسایی ۴۱۵۰ واحد صنفی مزاحم و آلاینده در بیرجند
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی چندی پیش از شناسایی چهار هزار و ۱۵۰ واحد صنفی مزاحم در بیرجند خبر داد و گفت: به زودی این واحدهای صنفی از شهر خارج و در شهرک های صنفی مستقر می شوند.
مرتضی یزدان شناس گفت: زیرساخت های مورد نیاز طرح احداث شهرک صنفی در حال حاضر توسط اتاق اصناف آماده شده است.
وی بیان کرد: در فاز نخست زمینی به مساحت ۷۸ هکتار برای شهرک صنفی بیرجند در نظر گرفته شد که ۲ هزار واحد صنفی در این شهرک مستقر خواهند شد.
وی اظهار کرد: بر این اساس واحدهای صنفی سنگبری، همه ریخته گری ها و ذوب فلزات از جمله چدن، مس، فولاد و غیره، تراشکاری، جوشکاری، درودگری ها، تولید لوله های سیمانی و پله و غیره به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan و کانال تلگرام: irnabirjand@
7557*3028
خبرنگار: رقیه محمدی * انتشار: رسول محمدحسنی

انتهای پیام /*


اقتصاد


اصناف


واگذاري زمين


بيرجند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *