اخبار صنعت

نوسازی ماشین های معدنی بخش خصوصی نیازمند۵۰۰میلیون دلار است

«محمدرضا بهرامن» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بخش خصوصی برای خرید و فعالیت برون مرزی به بهره گیری از ضمانتنامه های بانکی نیازمند است. امروز بخش دولتی از این ابزار نظام بانکی بهره می گیرد اما بخش خصوصی نمی تواند از این امکانات استفاده کند.
وی استفاده از ضمانتنامه بانکی را یک ضرورت مهم برای بخش خصوصی دانست و گفت: بخش دولتی در مناسبات بین المللی از این ابزار با پایین ترین نرخ برخوردار است.

** ضرورت حفظ ظرفیت ۲۳ درصدی صادرات
رییس خانه معدن ایران تاکید کرد امروز ۲۳ درصد ارزش صادرات غیرنفتی کشور به بخش معدن وصنایع معدنی تعلق دارد و حفظ این ظرفیت اهمیت جدی دارد و باید با تامین ماشین آلات و تجهیزات روز امکان تداوم این حضور در بازارهای بین المللی را فراهم ساخت.
وی یادآوری کرد: نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده است و بخش معدن و صنایع معدنی تاکنون به جایگاهی اینچنین در عرصه صادرات کشور دست نیافته بود، بنابراین باید برای حفظ این وضع تلاش زیادی شود.

** ایمیدرو کنار بخش خصوصی؛ بسترساز صادرات
بهرامن با تاکید بر اهمیت حضور فعال تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش معدن وصنایع معدنی ایران در بازارهای صادراتی گفت: امروز نقش سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) کنار تشکل های تخصصی و بازارهای تخصصی می تواند اثرگذار باشد و این مهم را می توان دستکم برای یک دوره ۱۰ ساله برنامه ریزی کرد.
وی اضافه کرد: سیاستگذاری برای بخش معدن در مسیر توسعه صادرات علاوه بر تجهیزات و ابزار، به اندیشه های مدیریتی و تدابیری جدی برای توسعه همه جانبه نیازمند است.

** نقش کلیدی حمل و نقل در رویکرد صادراتی
رییس خانه معدن ایران درباره اهمیت بخش حمل ونقل در چارچوب سیاست توسعه صادرات گفت: رویکرد صادراتی بخش معدن وصنایع معدنی بدون استفاده از توانمندی بخش حمل ونقل ممکن نیست؛ در واقع رشد تولید ۳۰ درصدی در بخش فولاد در افق ۱۴۰۴ باید با نگرش توسعه ناوگان ریلی همسو باشد.
وی با تاکید بر ضرورت تحقق ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق چشم انداز با فراهم سازی مواد اولیه به میزان ۱۵۰ میلیون، افزود: بی توجهی به این برنامه مهم، می تواند معضلاتی را به همراه داشته باشد.
به اعتقاد بهرامن، چنانچه ناوگان حمل ونقل کشور برنامه راهبردی متفاوتی نسبت به برنامه تولید بخش معدن وصنایع معدنی داشته باشد، باید درباره نقشه راه این بخش بازنگری شود.
به گزارش ایرنا، در ۱۰ ماهه ۱۳۹۶ صادرات محصولات معدن وصنایع معدنی افزون بر ۵۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش بیش از هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ثبت شد.

** سرمایه گذاری خارجی؛ از اکتشاف تا فرآوری
رییس خانه معدن با یادآوری فضای بسته برای تعاملات خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی پیش از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید گفت: در آن دوران تولیدکنندگان نتوانستند ارتباطات لازم را برای حضور در بازارهای بین المللی برقرار کنند و انبارها مملو از کالا بود اما اکنون با بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی ضمن استفاده از فناوری و ماشین آلات روز، راه های حضور در بازارهای جدید را پیش رو داریم.
وی افزود: جمهوری اسلامی یکی از ۱۰ کشور شاخص جهان با برخورداری از ۶۸ نوع ماده معدنی و ۶۰ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده است؛ بنابراین در بستر همکاری های بین المللی می توان از این سرمایه های ملی برای ایجاد ثروت بهره گرفت.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*۱۵۵۹*۲۰۲۳*۱۹۶۱*

انتهای پیام /*


فرهنگی


صنایع معدنی


سرمایه گذاری


نوسازی ماشین آلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *