اخبار صنعت

صنعت فولاد خراسان رضوی چشم انتظار حضور رییس جمهوری

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، ساخت مجتمع مزبور که در سال ۱۳۷۶ کلید خورد و اکنون به شکلی برنامه ریزی شده که در افق چشم انداز به جایگاه قطب سوم فولاد کشور برسد.
برپایه مطالعات امکان سنجی در استان خراسان بزرگ ( پیش از تقسیم بندی سه گانه ) توسط شرکت ژاپنی کوبه استیل در سال ۱۳۶۸، مجتمع فولاد خراسان در منطقه فعلی در ۱۵کیلومتری شمالغرب شهرستان نیشابور به مساحت یکهزار و ۴۰۰ هکتار مکان یابی شد.
براساس برنامه کارخانه های نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال، فولادسازی شماره ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن می رود تا با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود شامل گندله سازی به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن و کنسانتره ۲٫۵ میلیون تنی و برنامه احداث توسعه فولادسازی و نورد، می رود تا جایگاه شاخصی در شرق کشور بدست آورد.
مجتمع فولاد خراسان، امروز سالیانه ۲۰۰ میلیارد تومان سرویس های تولید اجتماعی، مالیاتی، تامین اجتماعی و شبکه بانکی دارد و شمار کارکنان آن به پنج هزار نفر نیروی کار مستقیم، شرکت های پیمانکاری و حمل ونقل بالغ می شود.
قرار است در افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت کنسانتره سنگ آهن این واحد به پنج میلیون تن برسد، گندله سازی نیز به پنج میلیون تن خواهد رسید، آهن اسفنجی ۳٫۵ میلیون تن، شمش فولادی ۳٫۵ میلیون تن و محصولات نوردی هم به ۱٫۳ میلیون تن برسد.

** چهار میلیون تن مواد اولیه
سید حسین احمدی مدیرعامل مجتمع مزبور در جمع مدیران ارشد شرکت های کارگزاری، مشاوره سرمایه گذاری، سبدگردانی، سرمایه گذاری و کانون نهادهای سرمایه گذاری و اصحاب رسانه تصریح کرد: سالانه بالغ بر چهار میلیون تن مواد اولیه و تجهیزات در این واحد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی میزان تولید سالیانه این مجتمع را ۱٫۵ تا ۲ میلیون تن محصول ذکر کرد، که اکنون به عنوان چهارمین مجموعه فولاد سازی بزرگ کشور محسوب می شود.
مجتمع فولاد خراسان از ترکیب سهامداران اصلی موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد شکل گرفته که به ترتیب ۵۱٫۴، ۳۲٫۲ و ۱۳٫۳ درصد از سهام این واحد فولاد سازی را به خود اختصاص داده اند.
احمدی خاطرنشان ساخت: خط تولید گندله سازی مجتمع فولاد خراسان توسط شرکت ایرانی ( پامیدکو ) با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی نصب و راه اندازی شده و با ظرفیت تولید سالیانه ۲٫۵ میلیون تن گندله یکی از حلقه های زنجیره تولید در این مجتمع است.
وی تصریح کرد: بهره برداری از این واحد، برای نخستین بار کلیه مراحل تولید فولاد از گندله تا محصول نهایی در شرق کشور ایجاد شده است.

** توزیع بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود
احمدی همچنین گفت: صنعت فولاد با وجود اینکه تحت تاثیر بحران اقتصادی و سقوط قیمت نفت بوده، اما این واحد تاکنون بیش از یکهزار میلیارد تومان سود خالص بین سهامداران توزیع کرده است.
وی یادآور شد: سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومانی در سنگان برای سنگ آهن که ظرف ۲ سال راه اندازی می شود از دیگر اقدامات در تکمیل زنجیره تولید است که در استان خود تکمیل می کنیم.
مدیرعامل فولاد خراسان گفت: تامین آب واحد های فولاد سازی همواره از دغدغه های این بخش محسوب می شود، اما این واحد میزان پنج میلیون متر مکعب آب مورد نیاز خود را از سد بار ( واقع در ۲۳ کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور ) تامین می کند که در مسافت ۳٫۵ کیلومتری کارخانه قرار دارد.
به گفته وی، ایجاد پست برق ۴۰۰ کیلو ولت از دیگر اقدامات این واحد صنعتی است که برق ۴۰۰ کیلو ولت پس از تبدیل به ۳۳کیلو ولت برای مصارف واحدهای تولیدی توزیع می شود و ظرفیت این واحد ۲۰۰ مگاوات است.
احمدی افزود: ایجاد کارخانه تولید اکسیژن به ظرفیت ۶۵۰۰ متر مکعب از دیگر اقدامات فولاد خراسان است که اکسیژن و نیتروژن مورد نیاز را تامین می کند.
مدیرعامل فولاد خراسان گفت: سرمایه ثبتی این واحد صنعتی ۸۰۰ میلیارد تومان است و اکنون به ۱۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

** میانگین قیمت ۱۰ ماه میلگرد
احمدی اضافه کرد: میانگین قیمت میلگرد تولیدی این واحد در مدت ۱۰ ماه ۹۶ رقم یکهزار و ۶۶۵ تومان و بررسی فروش تولیدات فولاد خراسان نشان می دهد که سال گذشته ۴۰ درصد از محصولات در تهران جذب شد و ۳۴ درصد در خراسان رضوی و بقیه مناطق سهم کمتری داشتند.
وی پیرامون مکانیزم فروش توضیح داد: قیمت این واحد صنعتی بر مبنای قیمت شمش فولاد خوزستان که در بورس کشف قیمت می شود، مبنای محاسبه قرار می گیرد.
علاوه براین در عرصه صادرات هم این کارخانه فولاد سازی فعال است و صادرات ۴۳ هزار تنی به افغانستان، ۱۸ هزار تنی عراق و ۱۰ هزار تنی پاکستان از دستاوردهای فعالیت سال گذشته در بخش صادرات است.
وی گفت: مشتریان فولاد خراسان علاوه بر کشورهای همسایه، در بازار داخلی هم در زمینه های نوردی، شمش، تولید تجاری و عمرانی از محصولات این واحد بهره می گیرند.
احمدی خاطرنشان کرد: براساس بررسیها اکنون علاوه بر محصول نهایی( میلگرد)، صادرات شمش و در اآینده آهن اسفنجی و گندله نیز در برنامه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی براساس آمار انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ به رتبه سیزدهمین فولاد ساز دنیا رسید و پیش بینی در افق ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد ساز برسد.
انتظار می رود میزان صادرات تولیدات فولادی کشورمان در پایان امسال به رقم هشت میلیون تن برسد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام *۱۵۵۹* ۶۰۷۵
گزارش: حسین عضدی فسا** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد

انتهای پیام /*


اقتصاد


صنعت


معدن و تجارت


قطب سوم


فولاد خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *