اخبار صنعت

شاخص بورس با افت ۲۵۳ پله ای، در کانال ۹۷ هزار واحدی آرام گرفت

به گزارش ایرنا، شاخص بورس که دقیقه های آغازین بازار روندی صعودی داشت، به سرعت روندی منفی به خود گرفت و حتی به کانال ۹۷ هزار واحدی عقب نشست.
بازار بورس در آخرین روز کاری هفته، با روندی منفی دنبال شد و بسیاری از فعالان بازار سرمایه، به دنبال فروش سهام خود بودند.
نمادهای گروه فلزی، کانی های فلزی و خودرو، امروز با افت زیادی روبرو شدند، فولاد کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، خودرو (ایران خودرو)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) با بیشترین تاثیر منفی، شاخص را پایین کشیدند.
بیشترین تاثیر مثبت را نیز در معاملات امروز نماد فارس (هلدینگ خلیج فارس) داشت که به تنهایی ۱۷۳ واحد تاثیر مثبت داشته و مانع افت بیشتر شاخص شد.
در معاملات امروز ۸۸۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۸۳۴ میلیارد ریال در ۱۱۶ هزار و ۴۲۲ نوبت خرید و فروش شد.
امروز بیشتر شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز روند کاهشی داشتند.
بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۸۱ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۵۴ واحد افت کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز ۴۱ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۴۴۷ واحد کاهش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۳۷۴ واحد کاهش یافت اما شاخص بازار دوم بورس ۴۸۳ واحد رشد کرد.
ارزش بازار سرمایه نیز در پایان معاملات امروز به ۳۹۳ هزار میلیارد تومان (۳٫۹۳۵٫۰۶۲٫۱۲۶ ریال) رسید.
گروه اداره بازارهای مالی امروز، در صدر معاملات گروه های بورسی قرار داشت؛ در معاملات امروز در این گروه ۱۵۶ میلیون سهم به ارزش ۲۹۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش ۲۵۹ میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش ۱۶۸ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم گروه خودرو با معاملاتی به ارزش ۱۵۳ میلیارد ریال جای گرفت.
گروه فراورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۹۹ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

**افت ۱۴ واحدی فرابورس
شاخص فرابورس نیز امروز با افتی شدید همراه شد و ۱۴ واحد عقب نشینی کرد و در رقم یک هزار و ۸۲ واحدی قرار گرفت.
در معاملات امروز ۲۶۰ میلیون سهم و اوراق به ارزش یک هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال در ۳۸ هزار دفعه، خرید فروش شد.
نمادهای مارون(پتروشیمی مارون)، میدکو (توسعه معاون و فلزات) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*۲۰۲۲*۱۹۶۱
خبرنگار: میثم طاهری*ناشر: مریم مسعود

انتهای پیام /*


اقتصاد


شاخص بورس


فرابورس


كانال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *