اخبار صنعت

دومین سرمایه‌گذاری خارجی در کردستان به ثمر نشست

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مراد نیا روز دوشنبه در دیدار مرادجان سرمایه گذار اهل کشور ترکیه اظهار کرد: این کارخانه در مدت زمان یکسال به اتمام رسید و تولید آزمایشی آن نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه این کارخانه در آینده نزدیک رسما افتتاح می‌شود، افزود: این واحد بصورت مستقیم برای ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می کند و میزان اشتغال آن با اضافه شدن خط تولید فندک به ۳۰۰ نفر افزایش می‌یابد.
مرادنیا از اعلام آمادگی سرمایه‌گذار ترک برای ورود به بخش تولید لوازم خانگی و پوشاک در این استان نیز خبر داد و تاکید کرد: سرمایه‌گذار به هر مقدار زمین برای اجرای این طرح نیاز داشته باشد در شهرک صنعتی سرنجیانه سنندج در اختیارش قرار می گیرد.
وی یادآور شد: توافق شده که زمین و امکانات لازم برای سرمایه ‌گذار تهیه کنیم که در مجموع این ۲ طرح با ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری برای ۱۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شود.
استاندار کردستان جدیت سرمایه گذار برای انجام کار را نقطه قوت اجرای طرح دانست و گفت: آمادگی واگذاری کارخانه نساجی سنندج با امکانات و سوله‌های آماده برای تولید پوشاک به سرمایه گذار خارجی وجود دارد.
وی یادآور شد: با توجه به وجود سوله و امکانات و زیرساخت های لازم در کارخانه نساجی سنندج، سرمایه‌گذار در زمان کمتر از ۶ ماه می‌تواند به تولید برسد و به تولید برند با کیفیت اقدام کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز در این دیدار اظهار کرد: این کارخانه هم اکنون با استقرار خط تولید و تولید آزمایشی آماده بهره برداری است.
محمد دره وزمی از سرمایه گذاری ۵۰ میلیون یورویی این کارخانه توسط مراد جان سرمایه گذار اهل کشور ترکیه خبر داد و افزود: علاوه بر تولید سیگار، خط تولید فندک نیز در این کارخانه دایر می شود که با اتمام کامل آن برای ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تاکید کرد: در این کارخانه پنج برند سیگار در ۳۰ نوع تولید می شود که عمده آن صادراتی است.
وی به تمایل سرمایه گذار ترک برای تولید لوازم خانگی و ایجاد کارخانه پوشاک در استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون یک طرح جامع از ریسندگی تا تولید محصول نهایی پوشاک را به سرمایه گذار پیشنهاد داده ایم که مشغول بررسی آن است.
دره وزمی یادآور شد: در صورت به ثمر نشستن این ایده می توانیم شهرک پوشاک را در سنندج ایجاد کنیم که این مهم می تواند در اشتغال استان کردستان نقش بسزایی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات پیشتر گفته بود سالانه ۴۵ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می شود و امسال با افزایش پنج میلیارد نخ دیگر، تولید این محصول از ۸۳ درصد میزان فعلی مصرف به ۹۳ درصد می رسد.
هم اکنون کارخانه سیگار سازی سقز با ظرفیت تولید پنج میلیارد نخ در حال احداث است که می توان در مراحل بعدی ظرفیت آن را تا ۱۰ میلیارد نخ سیگار در سال افزایش داد.
در دوران پسا برجام بیش از ۶۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب طرح های مختلف از جمله اتمام طرح طلای ساریگونی، اجرای طرح های سیاحتی و تفریخی و تجاری در کردستان به ثمر نشسته است که تا کنون طلای ساریگونی قروه درحال بهره برداری است.
کردستان بدلیل برخورداری از ۲۰۰ کیلومتر مرز با کشور عراق در ۲ مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه، داشتن بیش از یک سوم از اراضی مستعد برای فعالیت های معدنی، ظرفیت مناسب برای سرمایه گذاری و توسعه دارد.
کردستان با وسعتی معادل ۲۸ هزار و ۸۱۷ کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده و ۲۲۷ کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد، این استان در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲۹ شهر و یک هزار و ۷۰۳ روستا ساکن هستند.
دریافت و تنظیم: حسن حسین زاده ** انتشار: سلیمانی
۳۰۳۴/۹۱۰۲

انتهای پیام /*


اقتصاد


سرمايه گذاري خارجي


طزح توليدي


استاندار كردستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *