اخبار صنعت

بزرگ‌ترین نهاد ضد جنگ، سخنان پمپئو را سرآغاز دخالت در امور داخلی انگلیس خواند

«کریس ناینهام» معاون رئیس این نهاد ضد جنگ روز دوشنبه با انتشار یادداشتی در تارنمای این نهاد مدنی افزود: پمپئو یکی از رهبران رژیمی است که اعتقاد دارد امریکا از ونزوئلا تا افغانستان و از سوریه تا کره‌شمالی حق دخالت دارد. بنابراین جرمی کوربین تهدید علیه نظامی است که در مبارزه با این حق (خودخوانده) شکل‌گرفته است.

وی با کنایه به آنچه رابطه ویژه انگلیس و آمریکا خوانده می‌شود، تصریح کرد؛ این رابطه اینک ابزاری برای دخالت آمریکا در انگلیس تبدیل شده است.

وزیر خارجه آمریکا در جلسه خصوصی با رهبران یهودی درباره سیاست‌های انگلیس گفته است، منتظر نخواهد ماند تا جرمی کوربین نخست‌وزیر انگلیس شود تا علیه او یا هرگونه اقدامات آتی او علیه یهودیان این کشور اقدامی انجام دهد.

او در سخنان خود که فایل صوتی آن به دست روزنامه واشنگتن‌پست رسیده با این پرسش روبرو می‌شود که اگر جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس به‌عنوان نخست‌وزیر بعدی انتخاب شود و اگر زندگی به یهودیان انگلیس سخت شود، آیا او حاضر است اقدامی انجام دهد یا خیر.

پمپئو می‌گوید: «ممکن است کوربین وارد عرصه و انتخاب شود. این احتمال وجود دارد. شما باید بدانید که ما منتظر نخواهیم ماند تا او دست به اقداماتی بزند تا بعد ما به آن‌ها واکنش نشان دهیم. ما نهایت تلاشمان را می‌کنیم.».

جرمی کوربین به دلیل برخورداری از دیدگاه‌های ضد صهیونیستی و طرفداری از فلسطین بویژه حزب‌الله تحت‌فشار زیادی در داخل انگلیس قرار دارد. لابی صهیونیسم به‌عنوان مختلف تبلیغات گسترده‌ای را علیه اعضا این حزب به راه انداخته و آن‌ها را به بهانه‌های مختلف از حضور در عرصه سیاسی کشور کنار می‌زند.

کوربین از همان ابتدای کار مشخص کرد که برخلاف عمده سیاستمداران غربی به رژیم صهیونیستی باج نخواهد داد. او خود را دوست دار حزب‌الله، فلسطین، انقلاب اسلامی و مخالف سیاست‌های جنگ‌طلبانه تل‌آویو معرفی کرد.

وی همچنین برای اولین بار در تاریخ انگلیس «وزیر صلح» را به ساختار کابینه در سایه اضافه کرد تا به‌این‌ترتیب راهبرد صلح‌طلبی حزب تحت امرش را در سیاست خارجی به ثبت برساند.

کریس ناینهام در یادداشت خود، سخنان پمپئو را ابتدای کارشکنی برای جلوگیری از دست‌یابی کوربین به کرسی نخست‌وزیری توصیف کرده و هشدار داد که این رویکرد با نزدیک شدن به‌احتمال روی کار آمدن دولت کوربین تشدید خواهد شد.

کوربین هفته گذشته با پیروزی عضو حزب کارگر در انتخابات میان‌دوره‌ای منطقه «پیتربارو» به گزینه‌های جانشینی «ترزا می» هشدار داد که این حزب برای شرکت در انتخابات سراسری در آمادگی کامل به سر می‌برد.

وی با اشاره به نتیجه انتخابات گفت: مردم با طرح خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا مخالفت کردند. «این پیروزی نشان می‌دهد که حزب کارگر در سراسر کشور طرفدار دارد و ما برای برگزاری انتخابات سراسری آمادگی داریم»

«ترزا می» پس از آن که نتوانست طرح چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به تأیید پارلمان کشورش برساند، دو هفته پیش از مقام خود کناره‌گیری کرد. او جمعه گذشته از ریاست حزب محافظه‌کار رسماً استعفا داد و سپس انتخابات درون‌حزبی آغاز شد.

شبس**اروپام ** ه ن **۱۹۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *