اخبار صنعت

ارزش افزوده بالا در فعالیت های اقتصادی فرصتی برای همکاری های بین المللی است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» روز سه شنبه در همایش «چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، افزود: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، صنعت فولاد کشور (ذوب آهن) ظرفیت ۵۰۰ هزار تنی داشت و امروز، به بیش از ۳۰ میلیون تن رسیده است.
وی ایران را چهاردهمین فولادساز جهان دانست و افزود: البته به این میزان نباید اکتفا کنیم و باید گام های موثری برداشته شود تا براساس سند ۱۴۰۴ که ظرفیت ۵۵ میلیون تن برای فولاد خام پیش بینی شده است، دست یابیم.
شریعتمداری تحقق ظرفیت فولادی در سند چشم انداز را نیازمند۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن دانست و افزود: باید مطابق برنامه پیش برویم و کسری ها را جبران کنیم.
وی با دعوت از طرف های خارجی برای ایجاد ظرفیت های جدید در قالب زنجیره فولاد، گفت: دست همه میهمانان خارجی را برای توسعه فولاد به گرمی می فشاریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام آمادگی وزارتخانه اش برای نهایی سازی سند جامع آینده فولاد، گفت: این مهم می تواند ظرف یک ماه نهایی شود و تشکل های بخش خصوصی نیز حضوری فعال داشته باشند.
وی صادرات ۳۰ درصدی تولید فولاد را نقطه قوت این صنعت دانست و افزود: رشد تولید۲۰ درصدی در سال ۲۰۱۷ امید به جامعه تزریق می کند و باید این رویه با جدیت دنبال شود.

* ضرورت استفاده از همکاری خارجی برای اکتشافات عمقی
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن ارزشمند خواندن همکاریهای سازمان های ایمیدرو و زمین شناسی در عرصه اکتشاف ذخایر جدید معدنی، اضافه کرد: فعالیت صورت گرفته در دولت یازدهم در این بخش قابل مقایسه با ادوار گذشته است.
وی گفت: موضوع اکتشافات عمقی باید با همکاریهای بین المللی ساماندهی شود و در این ارتباط بهره گیری از فناوری روز اهمیت بسزایی دارد.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: واقعیت این است که اطلاعات عمقی از ذخایر معدنی محدود و اندک بوده و اطلاعات سطحی از این بخش وجود دارد و بیشتر ذخایر نیز در چند استان مشخص تمرکز دارد.

* نیاز به استفاده از دانش روز در همکاری معدنی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود افزود: توسعه فعالیتهای معدنی نیازمند استفاده از دانش روز در چارچوب همکاریهای بین المللی است و این مهم در ایمن سازی معادن هم باید مورد توجه قرار گیرد.
وی خواستار آن شد که معاونت معدنی وزارت صنعت، سازمان ایمیدرو و سازمان زمین شناسی همسو با یکدیگر برای رفع کمبودهای این بخش گام های جدی بردارند.

* پیش نیاز همکاری های بین المللی تکمیل اطلاعات پایه
شریعتمداری گفت: رونق همکاری های بین المللی در بخش معدن نیاز به اطلاعات پایه دارد و نقشه در مقیاس یک ۲۵۰ هزار که تهیه شده اطلاعات عمقی ندارد و در حقیقت کم است و باید برطرف شود.
به گفته وی، قدم هایی در زمینه تهیه نقشه در مقیاس یک ۲۵ هزار برداشته شده و انتظار می رود با اطلاعات مربوطه، زمینه جلب و جذب سرمایه گذاران فراهم شود.
وزیر صنعت از تهیه اطلس ملی نقشه پتانسیل معدنی توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) در مقیاس یک ۱۰۰ هزار خبر داد که این مهم رونمایی و انتشار پیدا می کند.

* جلوگیری از صدور مجوزهای بی رویه
شریعتمداری تصریح کرد: بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد خام رقم ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده، اما مجوزهای صادر شده ۲ برابر این رقم است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از هنرهای دولت دوازدهم در این بخش جلوگیری از صدور بی رویه مجوزهاست و در واقع در همه شهرها یک بخش از زنجیره فولاد شکل گرفته است.
ادامه دارد…
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **۱۵۵۹ *۱۰۷۰*
خبرنگار: حسین عضدی فسا**انتشاردهنده: فرهاد راستی

انتهای پیام /*


اقتصاد


معدن


همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن


وزیر صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *